Izdebnik 495

34-144 Izdebnik

Gmina Lanckorona

tel: +48 33 876 33 15

tel. kom.: +48 609 135 601

mail: agro@waroniach.pl

Aronia

Krzew o ciemnogranatowych jagodach. Roślina lecznicza. Najcenniejszą zaletą aronii jest bogactwo witamin, zwłaszcza występujących śladowo w innych owocach i warzywach. Zawierają bardzo dużą ilość witaminy P i C oraz sole mineralne: wapń, potas, fosfor, magnez. Ponadto stwierdzono obecność garbników, pektyn oraz licznych składników mineralnych jak rad, molibden, żelazo i jod.

Owoce aronii czarnej a także sok z nich poleca się w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia krwi, arteriosklerozie, katarze żołądka oraz żylaków odbytu, anemii, stanach zapalnych. Jod zawarty w owocach reguluje pracę tarczycy (nadczynność).

Bogactwo flawonoidów wpływa na uelastycznienie naczyń włosowatych a wraz z witaminami zapobiegają odkładaniu się cholesterolu. Leki na bazie aronii są stosowane jako środki wspomagające przy miażdżycy oraz nadciśnieniu. Aronia zawiera także silne antyutleniacze pomocne w zapobieganiu nowotworom.

Aronię można spożywać pod wieloma postaciami: świeżych owoców lub soku, przetworów pasteryzowanych, suszu, konfitur, dżemów. Owoce te doskonale komponują się z innymi np. z jabłkami czy gruszkami – nadają kolor i smak.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "W ARONIACH" można nabyć świeże owoce z ekologicznej plantacji. Zapraszamy również do samodzielnego zbierania...

Zbiory owoców rozpoczynamy około 15 sierpnia.

Poza walorami zdrowotnymi aronia jest po prostu piękna – w maju kwitnie na kremowo–biały kolor, latem gałęzie uginają się pod ciężarem prawie czarnych owoców a jesienią liście przybierają wszystkie odcienie czerwieni.

Szybki kontakt

Izdebnik 495

34-144 Izdebnik

Gmina Lanckorona


tel: 33 876 33 15

tel. kom.: 609 135 601

mail: agro@waroniach.pl

Napisz do nas

Formularz kontaktowy